Az alábbiakban egy egzotikus növény mentőakciójáról számol be Füzi Németh Nikoletta. Mondani sem kell, amikor már semmi nem segített, az SCD AGRO lett a megoldás…
Négy éve foglalkozom hobbiszerűen banánpálma termesztésével. Azonban március végén komoly problémával kellett szembenéznem. De először is röviden be szeretném mutatni, melyik növényről lenne szó. A Musa basjoo a gyömbérvirágúak rendjébe tartozik, ezen belül is a banánfélék családjába. Előfordulását tekintve őshazája Kína, Szecsuán tartomány. Megjelenése alapján ez a banán – hivatalos források szerint – lágy szárú, évelő növény, amelynek 2-2,5 méter magas szára törzsszerűvé alakult. A szár tetején, koronaszerűen 2 méter hosszú és 70 centiméteres élénkzöld levelek találhatóak. Ezek az adatok a későbbiekben lesznek érdekesek számunkra. Az 1 méter hosszú virágzatán egyaránt találhatók hím- és nőivarú virágok. Az 5-10 centiméter hosszú és 2-3 centiméter széles gyümölcse sárgászöld héjú; belül fehér, számos fekete maggal. Az ember által nem fogyasztható. A Musa basjoo nemigen bírja a hideget, emiatt télen a szára és a levelei elpusztulnak, azonban a gyöktörzse fagyálló és minden évben újra kihajt. Habár a gyümölcse nem ehető, a növény szárát, virágát, levelét és gyöktörzsét már régóta felhasználják a hagyományos orvoslásban. Japánban e banán szárából kinyert szálas anyagból ruhát, szőnyeget, és papírt készítenek. Világszerte dísznövényként termesztik. A szakirodalom szerint így ajánlatos teleleltetni: a Musa basjoo leveleinek hidegtűrése -3 Celsius fok körül van, így az első fagyos napok után azok megbarnulnak és elveszítik tartásukat. A levél sejtjei a hideg elmúlásával sem tudnak nedvességet felvenni, így azok kiszáradnak. Ezen a hőmérsékleten a növény rizomája, az áltörzs és a gyökerek még nem szenvednek erős fagykárt. Ez a legkedvezőbb időszak a banán takarására. Ilyenkor az áltörzset vágjuk le kb. 60 cm-rel a föld felett és permetezzük be gombaölő szerrel. Ezután érdemes szalmával és falevelekkel fészekszerűen körberakni, majd fóliával az egészet takarni. A tél végén az utolsó fagyok elteltével már ki lehet takarni. Minél nagyobb a szigetelt talajfelület, annál nagyobb esély van rá, hogy a növény a zord tél ellenére is életben maradt.
Minden évben így teleltettem át a növényt, ami sikeres is volt. Minden hónapban egy rövid időre kitakartam, megszellőztettem. Így történt ez idén is. Viszont amikor elmúltak a fagyok és végleg kitakartam, a látvány, ami fogadott, borzasztó volt. Nem indultak meg, sőt ami még ennél is rosszabb volt, az az, hogy gyakorlatilag olyan volt az egész törzs, mint amit kiütött a penészgomba. Majd, ahogy hozzáértem, a kezemben folyt szét. Laikus szemmel nézve olyan volt, mint ami szét van rohadva és pluszban penészes. Egyszerre adtam neki egy adag Agro-t a megfelelő hígítással. Vártam két hetet, de sajnos nem történt semmi változás. Gondoltam, szakszerű segítségre van szükségem. A helyi gazdaboltba mentem, ahol azt az információt kaptam, hogy ez egy különleges gomba, amit nagyon nehéz kiirtani, pláne úgy, hogy a növény is életben maradjon. Ajánlottak komplex gombaölőt, de ott nem bíztattak. Tisztában voltam azzal, hogy a probléma elég komoly. Pluszban egy hazánkban nem őshonos növényről van szó, ami nálunk normál körülmények közt is figyelmet és megfelelő gondozást igényel. A gombaölőt is a leírásnak megfelelően használtam. Ismét vártam egy-két hetet, de sajnos nem történt pozitív változás. Ekkor arra az elhatározásra jutottam, hogy adok neki egy utolsó lehetőséget. Egy bontatlan, teljes üveg Agro-val locsoltam meg hígítás nélkül, töményen. Szép lassan öntöttem a rohadt szárak tövére, majd köré. Egyszerűen hihetetlen volt, ami történt ezek után! Nem egész egy hét leforgása alatt a banánom elkezdett fejlődni. Számomra a mai napig hihetetlen, ahogy napról-napra szemmel láthatóan nőni kezdett. A kollázsos képen nem egész 4 hét a különbség.
A képek magukért beszélnek. Jelenleg 3 méter 68 cm magas. Egy levele 168 cm hosszú. Gyönyörűen el van szaporodva. Semmi nem látszik meg abból, amilyen volt akkor. Elmondhatom, hogy az SCD Agro mentette meg a banánpálmám életét!