Újabb, fontos lépés az öregedés lassítása felé: a Z-Guard kapszula az antiaging szemlélet segítője


Ki az, aki szeretne egyre fiatalabbá válni? Vagy legalább lassítani az öregedés folyamatait? Netán elsőként azzal is megelégedne, ha biológiai életkora közelítene a kronológiaihoz? Tehát: jól, egyre jobban érezné magát a bőrében, korának megfelelően? Ha csodaszer mindezekre nem is létezik, mi is sokat tehetünk életmódunkkal azért, hogy biológiai életkorunkat pozitívan befolyásoljuk. Szintén jó hír, hogy ennek az úgynevezett antiaging folyamatnak az étrend-kiegészítők is részei. A Biocom most egy olyan formulával jelentkezik, ami összetevői alapján mindezt előre lendítheti. A témában egy jegyzett szakértőt, dr. Fekete Bálint Andrást kérdeztük. Az orvos, klinikai genetikus, innovációs menedzser, a Czeizel Intézet, a New Era Genetics és a Future Health Biobank kutatója az öregedés lassításának lehetséges segítőiről, majd a táplálék-kiegészítők e folyamathoz hozzájáruló összetevőiről tájékoztat közérthető, ismeretterjesztő megfogalmazásban.

TEKERD VISSZA A BIOLÓGIAI ÓRÁD!
Doktor úr, az antiaging napjaink egyik divatszava. De sokan talán nincsenek tisztában a fogalom jelentésével. Miért van rá szükségünk?
– Az antiaging lényege, hogy a biológiai életkorunkat kedvezően befolyásoljuk, ami tulajdonképpen megfelel az öregedés lassításának. De ma már ott tartunk, hogy bizonyos speciális folyamatokkal meg is lehet ezt állítani, sőt, visszafordítani, vannak ilyen klinikai adatok. Ez persze nem azt jelenti, hogy vissza lehet térni a „bébikorba”, de hátra lehet forgatni valamelyest az idő kerekét. Vegyünk egy példát: ha valaki „átlagos” életet él, nem különösebben figyelve magára (tehát nem „optimalizálta” magát), majd teszteli a biológiai életkorát – van már erre Magyarországon is lehetőség –, rádöbbenhet, hogy bizony van a kronológiai életkorához képest eltérés, negatív irányba. Tehát többet „leélt a teste”, mint ahány éves… Ha ezen javítani szeretne, elkezdhet egy életmódprogramot, aminek a megfelelő táplálék-kiegészítők is fontos részei. Ma már szerencsére egyre több az ezt alátámasztó kutatási adatunk, hiszen robbanásszerűen fejlődő területről van szó, a tudományos kutatási területen is nagyon divatos ez a rész, nemcsak mindennapjainkban.

EPIGENETIKA ÉS A TELOMEREK
Mi mutatja meg tudományosan az öregedési folyamatokat?
– A biológiai óra mérésénél a leginkább elterjedt az epigenetika, amiről egyre többet hallani – és nem összetévesztendő a genetikával. Ennek a jelentése pont ez: „genetika feletti”. Ezek olyan mintázatokat mutatnak meg, amik a környezettel való viszonyunkat testesítik meg a DNS-en. Ha ez túl tudományosan hangzik, itt a lényeg: ha optimális minden, akkor jó típusú ez a mintázat, az öregedés is ettől függ. Ez az öregedés úgynevezett információs elmélete. Ha nem „jól” élünk, akkor olyan az epigenetikai mintázat, ami gátolja az információ kifejeződését a DNS-ből. Egy másik szemlélet az úgynevezett telomerek hosszát vizsgálja, ez a szó is egyre többet bukkan fel. A telomerek a kromoszómák végén vannak, ezek osztódásánál pedig értékes genetikai információk tűnnek el – végső soron öregszünk. Képszerű hasonlattal élve, olyan a telomér, mint a cipőfűző végén a műanyag rész, mely gátolja a rojtozódást. Ha ez sérül, egyre inkább használhatatlanná válik a cipőfűző. Ennél a hasonlatnál maradva az epigenetikai óra a cipőfűző porosodásának felelhet meg.

ÉLETMÓDVÁLTÁS, TÁPLÁLÉK-KIEGÉSZÍTŐK

Hogyan segíthetünk magunkon?
– Az életmódbeli dolgok, valamint a táplálék-kiegészítők szedése egy irányba mutat: végső soron ugyanazokon az úgynevezett molekuláris jelátviteli útvonalon hatnak. Akkor a legerősebb, ha egyszerre történik mindkettő. Ezt úgy hívjuk a biológiában: szinergista, egymást erősítő hatás, egyesül a kétfajta beavatkozás ereje, mely annál nagyobb, minél nagyobb hangsúlyt fektetünk rájuk. Másképpen, ha valaki rendszeres testedzést végez, böjtöl, szaunázik, relaxál és még sorolhatnánk, akkor mérhetően, sejtszinten ugyanazon biokémiai útvonalakon segít magán, mint amikor étrend-kiegészítőket szed. Hiszen a megfelelően kiválasztott táplálék-kiegészítőknek is hatnia kell valahogy, és ez a már meglévő természetes információ áramlási utakon keresztül történik.

Menjünk még mélyebbre, hogy aztán érthetőbbé váljon a folyamat.
– A sejteken belüli molekuláris történések már jól ismertek és bekategorizálhatók különböző csoportokba. A genetikáról és a telomerekről, valamint ezek optimalizálásának fontosságáról már szóltam. A mitokondriumok is nagyon fontosak, amik egyszerűen fogalmazva energiatermelő sejtszervecskék, és azért lényeges a szerepük, mert az anyagcsere végső energia kinyerő lépései itt zajlanak a bevitt táplálékból. Az itt zajló energiatermelési folyamatokat segíti a koenzim Q10 bevitele is például, de a niacin szintúgy. A másik nagy csoportja az ilyen szempontból jelentős táplálék-kiegészítőknek a károsodott sejtek eltüntetését segítő, tehát szenolitikus hatású készítmények. Ezek közül az egyik legprominensebb és mostanában legtöbb figyelmet kapó a kvercetin. Természetesen a helyzet bonyolultabb, minthogy ilyen egyszerűen egy molekulát egy sejtszintű hatásnak megfeleltethessünk, hiszen a biológia hihetetlenül komplex rendszer és számos összefüggés felrajzolható. Így tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy egy összetett rendszerbe avatkozunk be kulcsponti helyeken életmóddal és táplálék-kiegészítőkkel, és ezek hatásai rendszerint nagyon sokrétűek, de egy-egy fő folyamat azért rendszerint mégiscsak kiemelhető.

ÉRDEMES BÖJTÖLNI
Ezek szerint a bevitt táplálék is fontos?
– Természetesen, sőt, annak az időszakos elhagyása, hiszen a test ezt is érzékeli. A böjt többfajta anyagcsere útvonalon hat, ami regenerációra készteti a sejtet – egyébként megjegyzem újra, ezeken az útvonalakon hatnak az étrend-kiegészítők is, ezért lehetnek hatásosak. Biztosan sokan hallottak már az időablakos étkezésről, ahol 10-16 órán keresztül nem eszünk, ez az intermittent fasting, de a prolonged fasting, tehát a ritkább, de hosszabb böjt akár még hatásosabb, 1 nap hetente, esetleg 3-5 nap néhány havonta. Minimális kalóriabevitel ekkor is lehet, nagyjából 500 kalória elsősorban zöldségekből, olívaolajjal. Tehát a mikronutrienseket – mint a vitaminok és ásványi anyagok – nem szorítjuk meg, de makronutrienseket – mint például a cukrok – igen. A cél, hogy aktiválódjanak egyes biológiai folyamatok, például a sokat hangoztatott autofágia. Az autofágia annak a folyamata, ahogy a „kukás” sejtek eltüntetik a „zombi” sejteket, tehát a károsodott sejteket. Fontos az őssejtek aktivitásának segítése is, hiszen ez a regeneráció egyik legfontosabb sejtszintű alapja. Az autofágia és az őssejtek aktiválása tehát szorosan összefüggő folyamat és egészségünk megőrzésének egyik kulcsa.

Meg is érkeztünk a niacinhoz és kvercetinhez?
– Látszólag igen, hiszen ezek ez a molekulák szintén ezeket segítik, de ki kell emelnem még az optimális mikrobiom szerepét is. A kvercetin ugyanis ilyen szempontból is fontos, itt is látszik a táplálék-kiegészítők sokrétűsége. A mikrobiomon és egyéb mechanizmusokon keresztül pedig a krónikus gyulladás is csökkenthető. És minél kisebb szintű a krónikus gyulladás a szervezetben, annál jobb a szervezet optimális öregedése szempontjából.

STRESSZMENTESÍTÉS A GYAKORLATBAN

És a „klasszikus” alapelvek, amelyekről szinte minden portálon lehet olvasni, valóban segítenek?
– Amennyiben például a stressz szerepéről szólnak, feltétlenül. Elemi kérdés, hogy minél kisebb legyen a szintje, ugyanis emeli a vércukorszintet, és nem szerencsés, ha az tartósan magas, vagy gyakran vannak benne kiugrások, ráadásként az epigenetikai mintázatra is negatív hatást fejthet ki. Úgymond mélyen beavatkozik a biológiánkba… Ezért fogadjuk meg a tanácsokat, és tegyük meg a legnyilvánvalóbbakat: optimalizáljuk az alvást, jótékonyak még a relaxációs technikák, a meditáció, a gondolkodási mintáink fejlesztése, a légzőgyakorlatok. Utóbbiról csak annyit: kulcskérdés, mert ezzel az idegrendszerünk aktivitását optimalizáljuk. A légzés automatikus, de akaratlagosan át tudjuk venni felette az irányítást, ami közvetlen beavatkozási pont az idegrendszer felé. Ez unikális lehetőség. És itt van persze a mozgás. A rezisztencia edzések, vagyis súlyzós edzések az izomzatra, csontrendszerre, koordinációra kedvezőek és összefüggnek a várható életkorral. A magas intenzitású, intervallum tréningek is nagyon hatékonyak, melyek a vitálkapacitást segítik és felpörgetik az anyagcserét. És kiváló a szauna, mely hősokkfehérjéket aktivál, vagy krioszauna, illetve a rendszeres hideg vizes zuhany, ami hidegsokkal és ennek megfelelő újabban felfedezett hidegsokk-fehérjékkel segít.

AZ OPTIMÁLIS TÁPLÁLÉK-KIEGÉSZÍTŐ ANTIAGING VONATKOZÁSBAN

Hogyan tehet mindehhez hozzá egy antiaging hatású kapszula? Milyen pozitív hatást várhatunk egy kvercetint, niacint, Buxus sinicát, hosszú borsot tartalmazó készítménytől?
– A fentebb részletezett fő molekuláris folyamatok az öregedés kulcsait képezik, amikbe, mint hangsúlyoztam, életmóddal és étrend-kiegészítőkkel is beavatkozhatunk. Az említett táplálék-kiegészítők közül a niacin és kvercetin nagyon nagy figyelmet kap mostanában antiaging megfontolások és lehetőségek miatt. A kvercitin egy nagyon értékes, természetes forrásból származó molekula, tulajdonképpen növényi színezék, mely a növények életében tölt be fontos szerepet, míg az emberi testben optimalizálja a mikrobiomot, így csökkentheti a gyulladásokat. Ugyanakkor optimalizálja az őssejtek és elöregedett sejtek egyensúlyát is, talán ez a legfontosabb a vizsgált mechanizmusok közül. Mondani sem kell: kevesebb elöregedett sejt = nagyobb őssejt aktivitás, ezt nevezzük szenolitikus hatásnak. A korábban részletezett folyamatok miatt ez az egyik legnépszerűbb kiegészítő elem az öregedési folyamatok optimalizálásában, ugyanakkor a szív- és érrendszer, valamint a rák elleni küzdelem területén is pozitív hatásokat sejtetnek a kutatások. Ez még a jövő zenéje. A niacin az anyagcserét optimalizálja a táplálék érzékelés folyamatában. Az anyagcsere végső útja – ahol ez a táplálék-kiegészítő hat – ugyanis abban segíti a sejtet, hogy optimális keretek között történjen a táplálék lebontása és minél több energia álljon rendelkezésre kedvező formában. A Buxus sinica elsősorban gyulladáscsökkentést hozhat, valamint a mikrobiom optimalizációját. A hosszú bors szintén, amellett, hogy a gyomor- és bélrendszer optimalizációjában is segíthet. Összességben ez a négy hatóanyag számos ponton ráilleszthető azokra a molekuláris mechanizmusokra, amik az öregedés hátterében állhatnak, ezért feltételezhető esetünkben pozitív hatás ilyen vonatkozásban.

A MEGELŐZÉS JEGYÉBEN

Felgyorsult világunkban mindenki azonnali hatásokat vár. Hogyan kell ezt elképzelni általában véve egy étrend-kiegészítő esetében?
– Ezek szedése olyan dolgokat optimalizál, amely a belső működéshez kapcsolódik. Mondhatni, általános a hatásuk, nem egyes sejttípusra, szervrendszerre koncentrálnak, hanem az egész testre. Az egyes szervekre kifejtett hatást is kutatják, de ez még nem igazán egyértelmű. Ezért úgymond generalizált hatást várhatunk, a jelenleg ismert molekuláris mechanizmusokon alapuló feltételezéseink és egyes klinikai kutatási adatok alapján segíthetnek a jól összeválogatott táplálék-kiegészítők elkerülni az öregedés során fellépő betegségek megjelenését. Fontos hangsúlyozni, hogy az öregedés kutatásban egy-egy beavatkozásról, táplálék-kiegészítőről igazán pontosat, biztosat nyilván csak egy emberöltő után tudunk mondani, de a megismert molekuláris szintű hatások nagyon biztatóak. Divatos szóval élve prevenciós, azaz megelőző célúak a hatások, tehát nem elvárás az azonnali hatás. Furcsa is lenne megkérdezni valakitől: hogy érzed, már kevésbé öregszel? Az öregedési folyamatok optimalizálása hosszú távú nézőpontot feltételez. Nyilván érzékelhetőbb mindez a változás azoknál, akik eddig nem követtek „helyes” életmódot, és a táplálék-kiegészítőket is segítségül hívják az életmódváltás részeként. Ha viszont valaki ezt már korábban megtette, nyilván „előnyben van” már csak biológiai óráját tekintve is. De természetesen nekik is kiemelten fontos – és náluk is elvégzik a munkát a táplálék-kiegészítők összetevői, csak jobb alapról indulhatnak.

Szerző: Tarczy Gyula

Ezeket olvastad már?