Az omega-3 zsírsavak fogyasztásának előnyei [ORIGO] EGÉSZSÉG

Tudományos kutatások ezrei foglalkoznak az omega-3 zsírsavak előnyös tulajdonságaival, ám éppen emiatt fordulhat elő, hogy az orvosok és a betegek is egyre nehezebben képesek követni a halolajban található anyag jótékony hatásait bemutató legújabb eredményeket. A Mayo Clinic folyóiratának áttekintő közleménye rövid összefoglalót nyújt az omega-3-zsírsavak szív- és érrendszeri betegségek elleni védő hatásával kapcsolatos jelenlegi ismeretekről.

A Mayo Clinic Proceedings online változatának márciusi kiadásában teljes terjedelmében is olvasható tanulmány leírja, hogy kik azok, akik számára a halolaj fogyasztása a legtöbb előnnyel járhat, emellett egyértelmű útmutatást ad az orvosoknak, hogy milyen mennyiségben ajánlják a szert betegeinek. Dr. James O’Keefe, a kansasi Közép-Amerikai Szívközpont kardiológusa az omega-3 zsírsavak előnyös hatásait bizonyító eddigi legátfogóbb vizsgálatok eredményeit dolgozta fel munkatársaival: a három legnagyobbnak számító kutatásba összesen mintegy 32 000 résztvevőt vontak be. A kardiovaszkuláris események (szív- és érrendszeri problémák) tekintetében 19-45 százalékos csökkenést sikerült kimutatni. „Mindhárom vizsgálat készítői egyetértenek abban, hogy a koszorúérbetegek és a betegség kialakulása szempontjából veszélyeztetettek körében növelni kell az omega-3 zsírsavak fogyasztását” – hangsúlyozta O’Keefe.

A kutató szerint a koszorúér-betegségben szenvedők számára napi 1 gramm, az egészségesek számára pedig napi 500 mg zsírsav bevitele javasolt, a magas trigliceridszint csökkentése érdekében viszont már legalább napi 3-4 grammot ajánl az omega-3 zsírsavak fogyasztásából (ez a mennyiség az adatok alapján akár már 20-50 százalékkal is képes csökkenteni a a trigliceridszintet). A hetente két adag halolajat tartalmazó étkezés nagyjából 4-500 mg zsírsavbevitelt jelent, ezért az ennél többet igénylő betegeknek már táplálékkiegészítők szedését is javasolja a tanulmány. A két legfontosabb omega-3 zsírsav, a dokozahexaénsav (DHA) és az eikozapentánsav (EPA) leginkább a zsíros halakban találhatók meg: a legjobb források a hering, a makréla, a lazac és a tonhalkészítmények. Természetesen léteznek halolaj-, illetve algapótló készítmények is, melyek szintén alkalmasak lehetnek az omega-3 zsírsavak pótlására.

O’Keefe kiemelte, hogy a halolaj fogyasztása a koleszterincsökkentő gyógyszerek (sztatinok) szedése mellett is különösen ajánlott, mert a kettő kombinációja kifejezetten csökkenti a kardiovaszkuláris kockázatot. Komolyabb mellékhatásokra utaló bizonyítékokat csak elvétve lehetett találni: a betegek közül néhányan igen ritkán elődforduló hányingerről, illetve esetenként gyomorpanaszokról számoltak be.

Forrás: www.origo.hu

Ezeket olvastad már?